SYND

"SYND" – En duoutställning där Storm Philippa Clarén och Pablo Peñalba utforskar skuld, begär och det mänskliga tillståndet – där saga möter verklighet.

7 maj 2025 - 24 maj 2025

SYND

 16 april 2025

I duoutställningen SYND möts Storm Philippa Clarén och Pablo Peñalba i en drömsk och rå utforskning av syndens plats i vår samtid – där det inre landskapet speglar samhällets skuggor.

WAY presenterar, tillsammans med det Barcelonabaserade galleriet Noho House, utställningen SYND. I denna grupputställning möts två konstnärer – Storm Philippa Clarén (Stockholmsbaserad) och Pablo Peñalba (baserad i Barcelona) – i en djupdykning i vilken roll begreppet synd spelar i det moderna samhället. Genom sina olika perspektiv berör de både den historiska och samtida förståelsen av syndens betydelse för människan – såväl praktiskt som själsligt. Synd, som historiskt varit en central och konkret föreställning inom både religiösa och moraliska system, har i vår samtida, sekulariserade värld delvis förlorat sin ursprungliga betydelse. Men spåren av de sju dödssynderna finns kvar – inte bara i samhälleliga normer, utan i våra personliga tankar och känslor inför olika företeelser. Finns det en fördold, nedärvd skuldbörda som vi bär med oss utan att riktigt vara medvetna om det? Med sina unika perspektiv på människans inre demoner undersöker de vad synd som begrepp gör med vår självbild och hur vi förhåller oss till vår omgivning. Verken som utgör utställningen rör mellan det konkreta och det abstrakta, där tankarna på moral, skuld och personliga prövningar blandas med en rå, nästan humoristisk blick på det mänskliga tillståndet. Clarén och Peñabla bjuder in oss att kliva in i en värld där gränserna mellan saga och verklighet suddas ut – där synden inte är en dom, utan en följeslagare på vår resa. I Claréns konst anar vi doften av Mumindalens dimmiga ängar och ekot från Genesarets sjö – en värld där sagan och det existentiella flyter samman. Hennes verk bär på drömmar, där landskapet blir en spegel för de inre strömmarna av längtan, skuld och försoning. Peñalbas målningar rör sig i en annan sfär – den råa verklighetens gator och ansikten, där det mänskliga tillståndet blottas i osminkad form. Hans figurativa måleri, präglat av modern expressionism och en känsla av berättad erfarenhet, för tankarna till livets sprickor och det sköra i våra mest privata ögonblick. Tillsammans skapar de en berättelse där myt och verklighet möts vid vattenbrynet.

Hitta hit

Fler utställningar på WAY gallery Sthlm

Fler utställningar

Fler Gallerier/Museer i närheten