Stockholmsvisioner

– Dåtidens framtider

22 oktober 2025 - 22 oktober 2025

Stockholmsvisioner

 22 september 2025

En del av samtalsserien Stockholmsvisioner på Färgfabriken med journalisten Annika Kvint och arkitekterna Ola Andersson och Solmaz Beik. 22 oktober 17:00–19:00

Hur snabbt bilden av framtiden kan skifta behöver man inte titta längre tillbaka än till det tidiga 2020-talet för att inse.
Ändå måste både arkitektur och stadsplanering hela tiden förhålla sig till nya tider som vi inte vet mycket om. Var framtiden bättre igår? Hur har till exempel den framtid som beskrevs i Färgfabrikens projekt ”Sthlm at Large” i början av 2000-talet stått sig? Och hur bygger vi en attraktiv framtid utifrån det vi vet idag?

Det är frågor som kommer att få svar i det sjätte samtalet i serien ”Stockholmsvisioner”, ett samarbete med journalisten Annica Kvint som startade på Färgfabriken 2022.

I panelen sitter arkitekterna Ola Andersson och Solmaz Beik.

Stockholmsvisioner -  Dåtidens framtider är en del av samtalsserien Stockholmsvisioner på Färgfabriken med journalisten Annika Kvint och arkitekterna Ola Andersson och Solmaz Beik.

När: 22 oktober, 17:00–19:00
Var: Färgfabriken, Stockholm

Hitta hit

Fler utställningar på Färgfabriken

Fler utställningar

LAURA PIASTA

DRIFTERS

DRIFTERS

 24 okt - 17 jan 2026

Växjö Konsthall, Växjö

Fler Gallerier/Museer i närheten