Estelle Graf presenterar en ny serie oljemålningar där kostymklädda djur balanserar mellan ritual och sammanbrott. Absurd humor blandas med ett stråk av oro, där det mänskliga och motsägelsefulla träder fram.
Utställningen fångar spänningen mellan viljan att upprätthålla fasaden och längtan efter att vara sig själv – ett måleri som speglar vår existentiella ansträngning.
Estelle Graf presenterar en ny serie oljemålningar där scenerna avbildar existentiell ansträngning.
Kostymklädda djur tar plats i rummet, fixerade i tillstånd mellan ritual och sammanbrott, där något absurt och ett stråk av oro alltid finns närvarande.
Utställningen sammanfattar det mänskliga och motsägelsefulla i tillståndet mellan viljan att upprätthålla fasaden och längtan efter att vara sig själv.
Gillar du FINKLÄDD OCH FÖRTVIVLAD ? - Dela gärna på sociala MEDIA!
WAY öppnade i centrala Stockholm under November 2020.
Som både fysiskt och digitalt galleri representerar WAY konstnärer och kreatörer med olika bakgrund, uttryck och hantverk.
Med en vision om att vara flexibla i sitt sätt att arbeta mot sina konstnärer och kreatörer sätter de inga gränser för hur samarbeten kan se ut. Grundtanken handlar om att alla relationer är unika och måste utformas därefter.
De tre grundarna Estelle Graf, Francesca Berlin och Felicia Berlin Baumgardt har alla upplevt att möjligheterna för konstnärer att kunna leva på sitt skapande idag är få och att kompromisserna man tvingas göra är många. Med detta som grund har visionen varit att skapa en plats som lyfter kreatörer och ger möjligheten att ställa ut och sälja sina verk utan att behöva göra avkall på sitt uttryck.